Dzień Głośnego Czytania w GBP w Kluczach

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Jej celem jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat , zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest głośne czytanie.
Z tej okazji w GBP w Kluczach zostały zaproszone dzieci ze szkoły Podstawowej w Kluczach z wychowawcami. Gościem specjalnym była Pani Ilona Buchner, aktorka teatru „GROTESKA” w Krakowie , która poprzez odpowiedni dobór literatury starała się przekonać dzieci , że czytelnictwo i książki to świetna alternatywa dla telewizora i komputera. Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów z wybranych książek : A Lintgren Dzieci z Bulerbyn, Pinokio,- C Collodi Muminki, Tove Jansson Stoliczku Nakryj- J, W. Grimm się i Pani Zima- J, W. Grimm a także odpowiadały na zadawane pytania związane z przeczytanym tekstem i miały możliwość swobodnego wypowiedzenia się. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książki dla klasy. Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze.
Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że takie spotkania zaowocują w przyszłości , bo jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.