Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 13.04.2015 odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym omawialiśmy książkę Matthew Quick’a „Poradnik pozytywnego myślenia”.
Głównym bohaterem książki jest Pat, który spędził w szpitalu psychiatrycznym kilka lat. Po wyjściu z zamkniętego ośrodka (nazywa go „niedobrym miejscem”) stara się na nowo ułożyć swoje życie, a sił do pozytywnych zmian dodaje mu nadzieja że odzyska swoją żonę Nikki . Stara się dla niej jak może – traci zbędne kilogramy, biegając codziennie w worku na śmieci, myśli o ekologii i przede wszystkim wierzy że uda mu się osiągnąć swój upragniony cel. Sposób opowiadania przypomina momentami relację prowadzoną z perspektywy dziecka, gdyż Pat czuje się bezradny, zależny od rodziny, zwłaszcza od matki, którą darzy wielkim zaufaniem i bezgraniczną miłością.

Często nie rozumie swoich nagłych czy sprzecznych reakcji, jednak stara się nad nimi panować, gdyż boi się powrotu do “niedobrego miejsca”. Jednocześnie jego niesamowita wiara w szczęśliwe zakończenie pozytywnie wpływa na czytelnika. Jednak życie to pasmo niespodzianek i tak na drodze Pata pojawia się ekscentryczna i bezpośrednia Tiffany, postać konkretna, wiedząca, czego chce, dość ostra, ale jednocześnie ujmująca swoją wrażliwością.

Zdaniem uczestników dyskusji opowieść ta wzbudza przeświadczenie o tym, że jeśli uwierzymy w osiągnięcie upragnionego celu, to naprawdę możemy tego dokonać przy pomocy uporu i zaangażowania. Wystarczy tylko dać szansę sobie i przeznaczeniu, które staje na naszej drodze. Zauważać drobiazgi i doceniać małe gesty. Nie zawsze to, czego oczekujemy, jest tym, co jest nam potrzebne.

„Poradnik…” to ciepła, przyjemna opowieść, a jednak daleka od banału. Z jednej strony książka jakich wiele, z drugiej zapadająca w pamięć, dzięki rozwiązaniom nie do końca sztampowym i przewidywalnym.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się dnia 11.05.2015 r. o godz. 16:00 na którym zostanie omówiona książka „Gaumardżos!” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Serdecznie zapraszamy