Bezpieczny senior na drodze – kolejne spotkanie w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”

W środę 27 września Gminną Bibliotekę Publiczną w Kluczach ponownie odwiedziła klasa 1 a ze Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach wraz z wychowawczynią Panią Anną Góźdź, aby przypomnieć seniorom z Gminy Klucze o tym jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Tym razem gośćmi były Panie ze Stowarzyszenie Babiniec

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście otrzymali od uczniów opaski odblaskowe.

Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz Pani Annie za kolejny przepiękny występ oraz Paniom ze Stowarzyszenia „Babiniec” za udział w spotkaniu.

Poniżej krótkie przypomnienie dla wszystkich, nie tylko dal seniorów jak należy zachowywać się na drodze oraz pozna nią.

SENIOR KIEROWCA

Zadbaj o bezpieczeństwo podróży

• zaplanuj trasę,

• zachowaj większy odstęp od poprzedzającego samochodu,

• parkuj tak, aby wyjechać przodem,

• wybieraj trasy o mniejszym natężeniu ruchu,

• dostosuj zawsze prędkość do warunków na drodze.

Zadbaj o dobrą widoczność drogi

• w miarę możliwości rezygnuj z jazdy nocą, wybieraj oświetlone drogi, kieruj wzrok na prawą stronę jezdni unikając odblasku reflektorów,

• używaj okularów słonecznych dla kierowców.

Koncentruj się podczas jazdy

• ścisz muzykę,

• poproś pasażera o dodatkowe kontrolowanie drogi,

• rób przerwy podczas długiej jazdy – przynajmniej co 1-2 godziny lub kiedy poczujesz zmęczenie. Wykonaj kilka ćwiczeń, przespaceruj się, oddychaj głęboko, daj odpocząć mięśniom, pozwól by Twój wzrok odpoczął.

Przyjmujesz leki, preparaty ziołowe albo syropy?

• sprawdzić na ulotce, jak wpływają na zdolności prowadzenia pojazdów i stosuj się do zaleceń

• zawarte w nich substancje mogą powodować m. in.:

• obniżenie koncentracji,

• bóle i zawroty głowy,

• wydłużenie czasu reakcji,

• zaburzenia widzenia,

• zaburzenia koordynacji ruchowej,

• senność, zmęczenie,

• niepokój, osłabienie.

PAMIĘTAJ!

Zawsze zapytaj lekarza lub farmaceutę o wpływ leku lub preparatu na Twoją zdolność psychoruchową!

SENIOR NA ROWERZE
• Oznakuj swój rower – w przypadku kradzieży pomożesz sobie i Policji w jego zidentyfikowaniu,
• Korzystaj ze sprawnego roweru wyposażonego przynajmniej w jeden hamulec, dzwonek, przednią i tylną lampkę oraz obowiązkowe światła odblaskowe.
Bądź widoczny na drodze
• w miarę możliwości rezygnuj z jazdy nocą,
• podróżując rowerem warto zakładać kamizelkę odblaskową, zwłaszcza po zmroku lub przy złych warunkach atmosferycznych (mgła, deszcz),
• noś przy sobie elementy odblaskowe – to zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo, dając szansę kierowcy, aby w porę zauważył pieszego.
Bezpiecznie korzystaj z drogi
• w Polsce obowiązuje ruch prawostronny – poruszaj się jak najbliżej prawej krawędzi drogi,
• jeżeli jest to możliwe – korzystaj ze ścieżek rowerowych,
• skup swoją uwagę na drodze, nie oglądaj się za siebie,
• pamiętaj o sygnalizowaniu zmiany kierunku ruchu – ułatwi to innym uczestnikom ruchu drogowego właściwe zareagowanie,
PO CHODNIKU MOŻESZ JECHAĆ
• podczas złych warunków atmosferycznych (mgła, ulewa, śnieg, gołoledź, silny wiatr). Z chodnika możesz również korzystać, jeśli na drodze, którą jedziesz, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.

KILKA RAD DLA PIESZEGO

• Zawsze poruszaj się po chodniku – jeśli nie ma chodnika, poruszaj się lewym poboczem drogi,

• Zasada ograniczonego zaufania – dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, czy inny użytkownik drogi zamierza przestrzegać przepisów na drodze. Nawet jeśli masz pierwszeństwo upewnij się, że możesz bezpiecznie wejść na pasy.

• Przechodź przez jezdnię na pasach, a gdy ich nie ma – w bezpiecznym miejscu. Jeśli przechodzisz przez jezdnię na zielonym świetle, upewnij się, że wszystkie samochody się zatrzymały.

• Zachowaj szczególną ostrożność,

• Nigdy nie przechodź przez jezdnię pomiędzy samochodami i przed/za autobusem.

• Jeśli idziesz po drodze o zmroku, zawsze zakładaj jasne ubrania, pamiętaj też o elementach odblaskowych, dzięki którym będziesz widoczny dla kierowcy.

• Uważaj na parkingach, zwłaszcza przy marketach. Wyjeżdżający z parkingu kierowca może cię nie zauważyć.

Źródło: https://lodzka.policja.gov.pl/…/42006,BEZPIECZENSTWO…