Dzień Kropki z biblioteką

Zwykła kropka może stać się inspiracją do najbardziej niezwykłych zajęć. A wszystko to za przyczyną książki Petera Hamiltona Reynoldsa „The Dot”. Znak postawiony na papierze przez małą Vashti i wyeksponowany przez nauczycielkę plastyki sprawił, że dziewczynka przełamała swoją nieśmiałość i uwierzyła, że potrafi malować. Wiara we własne siły dodała jej odwagi i zaowocowała kolekcją wspaniałych obrazów, które wystawiono w szkolnej galerii sztuki.

Ta prosta historia o tym, jak odrobina wsparcia i akceptacji może nam pomóc uwierzyć w siebie i zmobilizować do działania, stała się punktem wyjścia do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki, święta mającego na celu pobudzenie kreatywności i  pomysłowości dzieci, zachęcanie ich do tworzenia.  Święto to przybiera formę kreatywnej zabawy, podczas której najmłodsi (a nierzadko i młodzież) tworzą kropkowe dzieła sztuki, biorą udział w różnego rodzaju grach z kropką w tle, rozwiązują łamigłówki, prezentują nakrapiane kreacje i makijaże… Relacje z obchodów tego dnia pokazują, że pomysłowość jego uczestników nie zna granic.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczach do wspólnej zabawy zaprosiła dzieci z grupy Jagódki oraz Biedronki z Przedszkola Jasia i Małgosi w Kluczach oraz seniorów ze Złotej Jesieni w Kluczach.  Wstępem do zajęć było wysłuchanie „Opowieści o małej kropce” Pauliny Kozłowskiej. Następnie rozmawialiśmy o naszych umiejętnościach, o talentach – tych małych, którymi chwalimy się na co dzień… I tych dużych, za które podziwiamy znanych sportowców, piosenkarzy i aktorów, ale też artystów czy naukowców, którzy rozsławili Polskę w świecie. Dopełnieniem bibliotecznego spotkania były zajęcia plastyczne – ozdobienie kropki według własnego pomysłu. Wykonane prace zdobią wejście do Biblioteki i przypominając o sympatycznym święcie obchodzonym 15 września w wielu krajach na różnych kontynentach.