“Na tropie afery, gdzie podziały się litery?!” – spektakl

Dnia 27 lipca Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczach zaprosiła dzieci z grupy Biedronki i Jagódki z Przedszkola Jasia i Małgosi w Kluczach na przedstawienie „Na tropie afery, gdzie podziały się litery ?!” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa, który przypomniał najmłodszym, że to dzięki książkom poznajemy litery, zdobywamy wiedzę oraz rozbudowujemy słownictwo.

Główną kanwą wszystkich scen w przedstawieniu, był motyw pustej książki bez literek. Taka sytuacja wydarzyła się w pewnej bibliotece po tym jak mali czytelnicy przestali przychodzić wypożyczać książki.

– Pani bibliotekarka podejrzewała, że ktoś te litery ukradł i poprosiła o pomoc detektywa. Kiedy specjalista rozpoczyna śledztwo, trop prowadzi do artystki Jesiki Aplauz Bzyk. Litery były jej potrzebne do zapisywania pomysłów, a także do tworzenia nowych tekstów. Artystka jednak przekonała detektywa, że litery zapisane w notatkach są jej własnością. Śledztwo jest kontynuowane, detektyw uważnie wertuje wszystkie znane książki z bajkami i kiedy jest już pewien, że znalazł winnego, następuje całkowity zwrot akcji. Wszyscy dowiadują się, że literki odeszły z książek przez nieczytające dzieci – to temat przedstawienia.

Mali czytelniczy powiedzieli panu detektywowi i artystce Jesice Aplauz Bzyk, że książki czytają i są zapisani do biblioteki. Sytuacja, że natrafimy na książkę bez literek w kluczewskiej bibliotece nigdy miejsca więc mieć nie będzie.

Na zakończenie dzieci złożyły przyrzeczenie o częstym odwiedzaniu biblioteki i systematycznym wypożyczaniu książek.