Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowsą

24 października 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej Filia w Jaroszowcu, w ramach działającego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z panią Barbarą Kosmowską, autorką książek dla młodzieży i dorosłych. Pani Kosmowska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Filologii Polskiej. Pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pełni funkcje społeczne jako kurator społeczny oraz radna w Bytowie.

W czasie spotkania z czytelnikami biblioteki okazała się osobą bardzo otwartą, pełną ciepła, uśmiechu i życzliwości z aurą sympatycznego humoru. Tym bardziej jest to zaskakujące, bo w swoich książkach porusza tematy bardzo trudne, problemy natury ludzkiej, które zawsze przekładają się na problemy społeczne: alkohol, emigracja, samotność, niechciana ciąża, poznawanie siebie i umiejętność patrzenia we własne oczy.

Na spotkaniu autorka mówiła o tym, że każda książka jest tematem zamkniętym i nie przewiduje kontynuacji. Bohaterowie powieści mają często swój pierwowzór w otoczeniu i z otoczenia, z życia autorka czerpie wątki powieściowe. Chce by czytelnik odnalazł w jej książkach zrozumienie istoty człowieczeństwa i problemów ludzkiej natury, żeby odnalazł zrozumienie dla problemów, wsparcie i ukojenie. Pani Kosmowska mówiła także o swoim życiu prywatnym, o warsztacie i technice pisania, o książkach, których nie wydała. Spotkanie autorskie odbyło się dzięki współpracy z DKK Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.